17.10.2011

Çekici Şehir...
Ben artık bu şehre "Çekici Şehir " diye hitap edeceğim.Kimse neyden bahsettiğimi anlamayacak,nereyi övdüğüme dair fikir yürütemeyecekler.Çok bilinen şehirlerden birine gidip de şehri keşfetmenin mutluluğundayım sanacaklar.
Aslında tarifi basit,
kendine has bir cümleyle,
şehr-i aşk / Eskişehir diyeceğim ben onlara...


İki gün tadımlık gezmenin ardından diğer tüm şehirler ne kadar zavallı göründüler gözüme anlatamam.Buna şu an yaşadığım şehir başta olmak üzere, kendi memleketim ve koskoca İstanbul da elbet dahil.


Şehir planlamasının,
mimari yapılaşmanın,
çevreye duyarlılığın,
engelliye özenin,
yaşlıya verilen değerin,
gençlere gösterilen ilgi ve şımartmanın
böylesine yaşandığı başka bir şehir daha bilmiyorum...

Gençler bisikletleriyle özgürce dolaşıyorlardı öyle ki belediye her yere bisiklet park yerleri ve caddelere de bisiklet yolu döşemiş.Şehre ilk indiğimde bizi karşılayan bu yol elbette bizi çarpan birinci güzellikti.


Nostaljik trenin verdiği eğlenceli ruh halimize havanın gölgeli sürprizi bize hiç zor gelmedi.Belki de güneşli ve sıcak olsa bu kadar keyif alamayacaktık.Yağmurla yıkanan tüm o evler,çiçekler,tarihi eserler arasında gezmek,ruhumuza hem dinginlik hem de pür neşe kattı.Öyle ki dinlenmeden 48 saat gezmek nasıl oluyormuş daha iyi anladık.


Çünkü bu şehirde insanı yoran şeyler yok.Anlık mutluluklar için şehir içindeki yeni ve göz alıcı konutları gezmek bile yeterli.Hele hele gördüğüm en güzel iç tasarıma sahip kuruyemiş dükkanı olan "Kurtuluş Kuruyemiş"'e ne demeli,lokumları çerezleri ayrı mutluluk kaynağı, güler yüzlü çalışanları ayrı esin kaynağı :)


Haftasonu sokaktaki cafélerden birinde o dumanı tüten kahveyi yudumlarken bile, tramvay,arabalar ve bisikletliler ahenk içinde akıyorlar...


Veda vakti yaklaştığında gruba şöyle bir döndüm de herkeste bir burukluk vardı. Tanımadığım bir şehri özleyeceğim hiç aklıma gelmezdi,gece yarısı dönüşte oğlum bile "bir daha ne zaman gidiyoruz" diye sorduysa, çekici şehir herkesi kendine çekmiş çoktan.
Şehr-i aşkım...
Eskişehir'im....
Pin It!

11 yorum :

 1. Hoşgeldin Arzum..

  ne desen AZ !!!
  ne söylesek EKSİK !

  :=)

  YanıtlaSil
 2. Daha ilk satırda doğru tahminde bulunmuşum...Gitmedim ,görmedim ama internette o kadar gezindim ki gitmiş gibiyim .

  YanıtlaSil
 3. Eskişehir yeni yüzüyle muhteşem. Türkiye'nin diğer şehirlerine örnek olsun...

  YanıtlaSil
 4. hiç ama hiç merak etmemiştim sayende oldu, resimlerin öyle güzel ki, görmek yaşamak isterim bu şehri. oralı olmamasına rağmen kayınpederim de bir eskişehir sevdalısı olması ve esesi tutması boşuna değilmiş demek

  YanıtlaSil
 5. hoşgelmişsiniz şehrimize...evet güzeldir eskişehir yine bekleriz..

  YanıtlaSil
 6. sevgili delfina,
  çok özlemiştim ben de diğer tüm hayranların gibi güzel yazılarını. bir döndün, pir döndün! enfes bir gezi yazısı olmuş. fotoğraflar enfes, insan adeta oraları görmüş gibi oluyor. anladığım kadarıyla bahar hanımla birlikte gitmişsiniz, bazı resimlerde onun imzası var! :)
  sevgiler...
  wise

  YanıtlaSil
 7. Ahhh benim sehrim!
  icim oyle ozlem dolu ki.. bir Eskisehir yazisi yazmak ne zamandir gonlumde. ama ozlemim katlanacak ve kavusamayacagim korkusundan cesaretim yok. Itifar etmeliyim ; yine de katlandi hasretim.baska bir kent. Bendeki ise bambaska bir yuzu.
  Cocuklugumdaki F4 sesleriyle uyanmalarimi, fabrikadan gelen o agir seker pancari kokusunu, arka bahcemizdeki catilardan sarkan buzlari ozledim.
  daha oyle cok sey var ki ...

  YanıtlaSil
 8. nice güzel bayramları paylaşmak üzere çok sevgiler canım..

  YanıtlaSil
 9. Ay muhteşem!
  Memleketim.
  Ben orada yaşarken öyle olmayan memleketim.
  Hala orada yaşayanlar başkanlarıyla ne kadar gurur duysalar az.

  YanıtlaSil
 10. hah ben de diyordum yazdı mı acaba
  işte aynı zamanda olsaydık keşke başka bahara
  ne güzel ya yeniden gidesim var
  bilet alayım mı bize .)

  YanıtlaSil
 11. Yaşadığım şehre ben aşığım zaten ama gelip, gezip, görüp te aşık olanları gördükçe okudukça o kadar mutlu oluyorum ki..

  Ne kadar güzel fotoğraflar ve yazılar, ellerine sağlık..

  YanıtlaSil

♠ Kaliteli yorum kimi mutlu etmez ki :) ♠

Related Posts with Thumbnails
01 09 10