5.03.2008

Piller Hakkında / Çok Önemli
Pillerin cihazımız için ne kadar önemli olduğunu anlatan yazıma Enisecim çok güzel bir yorum yazmış.Ben pilleri ne yazık ki çöpe atan kesimdenim.Bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum.Bundan sonra çocuklarımızı da düşünerek daha bilinçli olacağım.

Yorum arada kaynamasın , hepimiz okuyalım , bilgilenelim diye buraya alıyorum.

Enisecim paylaşımın için çok ama çokk teşekkürler...

Sevgiyle,

****************


Delfinacığım,

"Zayıflamış veya bitmiş pilleri kullanmayınız. Bunları kolayca yırtılmayacak torbalara koyarak atınız." yazmışsın.

Belki bilmeyen arkadaşlar da olabilir, uyarmak istedim.

Arkadaşlar biliyorsunuz ki, piller ağır metal içermektedirler ve çöpe atılmaları durumunda, toprağımızı ve yeraltı su kaynaklarına ulaşarak, içtiğimiz suyumuzu kirletmektedirler. Hatta ağır metaller içeren toprakta yetişen bitkileri yiyen hayvanların vücutlarında bile birikerek, et ve süt yoluyla yine bize ulaşmaktadiır. Özellikle karaciğer ve böbrek gibi filtre görevi yapan organlara çok dikkat etmek ve sınırlı tüketmek gerekiyor.Bu ağır metaller kanser, kısırlık, işitme kaybı, beyin hasarı, unutkanlık ve şu anda aklıma gelmeyen pek çok probleme sebep olabilir. Gördüğünüz gibi her yaptığımız yanlış, gelip bizi buluyor.Özellikle çocuklar, bu ağır metallerden, bizlere nazaran 4 kat daha fazla etkileniyorlar. N'olur pilleri çöpe atmayalım. Artık çok şükür şehirlerde, belediyelerin piller için özel çöp kutuları var. Buralara bırakabiliriz. Eğer yaşadığımız şehirde yok ise, konulması için gereken yerlere başvuralım ve konulana kadar da evimizde poşetin içinde saklayalım. Nasılsa birgün konulacaktır. Ben yolda bulduğum pilleri bile, elimi fazla değdirmemeye çalışarak, sarıp çantama koyuyorum. Sonra da bu pil çöplerine bırakıyorum.

Bu dünyayı çocuklarımıza bırakacağız. Onların suyunu, toprağını ve havasını kirletmeye hakkımız yok. En ufak mikroplardan korkan, evimizin hijyeni için uğraşan bizler, n'olur bu tehlikenin de farkına varalım.

(Bu arada aklıma gelmişken, bayan okuyucularının çok olduğunu bildiğim için kısa bir uyarıda daha bulunmak istiyorum:Gereksiz deterjan kullanımını mümkün olduğunca azaltalım. Çünkü deterjanlar da çevremizi kirleten önemli etkenlerden birisi.)

Lütfen, yavrularımız için.

Herkese selam ve sevgiler.
Enise

Pin It!

4 yorum :

 1. Bence sokakta,çevrede olduğu gibi,küçük esnafın bulunduğu her dükkanda,markette de olmalı bu pil kutuları.bahsettiğiniz gibi aşırı derecede zararlı.

  YanıtlaSil
 2. Aynen katılıyorum Delfişim.
  Ben de bayaa oldu bi yazı yazmıştım bununla ilgili ki maalesef o zaman kadar pilleri çöpe atan bir insandım!

  Şimdi ayrı bi poşete koyup okul-kurum-hastanelerde bulunan atık pil çöplerine atıyoruz.
  Çok zor bi iş de değil ayrıca!

  Suyumuzu tasarruf etmek yetmez.
  Kirletmeden israf da etmeliyiz!

  YanıtlaSil
 3. deli profesör; bu nasıl nickdir böyle :) evet marketlerde bile olmalı bu kutulardan,ben şimdi biriktirmeye başlasam nereye atacağım bilmiyorum.hiç çevrede görmedim.var da ben mi görmüyorum acaba :)

  YanıtlaSil
 4. Biyocum,ben de bir kutuda biriktirmeye başlayayım artık.Bu konuda bilinçlenmemiz lazım.Toplum olarak her konuda duyarlı olabilsek keşke.Sevgiler,

  YanıtlaSil

♠ Kaliteli yorum kimi mutlu etmez ki :) ♠

Related Posts with Thumbnails
01 09 10